top of page
 6.5.21 פסיקה דרמטית של העליון: תוכנית שכונת הענק באפולוניה תוחזר לשולחן המתכננים

 

בית המשפט העליון ביטל את אישור תכנית הבניה של אלפי דירות באפולוניה והחזיר את התכנית לשולחן התכנון כדי שהפעם ידונו בו על סמך נתוני אמת ויחליטו  אם להפקיד את התוכנית מחדש להתנגדויות הציבור. פסק הדין ההיסטורי, שניתן בדיון נוסף בהרכב של 7 שופטים, ביטל פסק דין קודם של בית המשפט העליון שאישר את התכנית. הוא ביטל את ההלכות שנקבעו בפסק הדין הקודם לגבי השאלה מהם הנתונים המינימליים שצריכים לעמוד בפני ועדת תכנון כשהיא בוחנת תוכנית, באתר שידוע בוודאות שהקרקע שלו מזוהמת. זו הפעם הראשונה שבית המשפט העליון מסכים לבקשה לקיים דיון נוסף בנושא של תכנון ובניה וסביבה. יחד עם עו"ד אורלי אריאב וחגי קלעי ייצגנו את תושבי שכונת נוף ים בהרצליה.

כתבת אפולוניה.jpg
 4.5.21 בלי דיון בממשלה: קצא"א כבר משנעת נפט מהאמירויות

 

שלושת הארגונים הסביבתיים - צלול, החברה להגנת הטבע, ןאדם, טבע ודין וצלול, הגישו עתירה לבג"צ, נגד ממשלת ישראל וחברת קצא"א (קו צינור אירופה אסיה), בבקשה שיורה כי ההסכם בין קצא"א, לבין החברה הבינלאומית Med-Red L.B, בנוגע להעברת נפט מהמפרץ הפרסי דרך מפרץ אילת ומשם לאשקלון - אינו תקף כיוון שלא אושר בממשלה והסיכון לשונית האלמוגים מתקלה במכלית הנפט שתגיע למפרץ כלל לא נבחן.

צילום: צפריר אביוב  מתקן קצא"א אשקלון (כתבת כלכליסט)

כתבת קצאא.jpg
 18.1.21 תקדים בתביעה ייצוגית נגד שטראוס מים

 

בהסכם הפשרה בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד שטראוס מים, שאושר על-ידי השופטת תמר בזק רפפורט בבית המשפט המחוזי בירושלים, החברה התחייבה שהשליחים שלה, המביאים ללקוחות תמי 4 חלפים חדשים (סנן ונורת UV) יחוייבו לאסוף מבתי הלקוחות את החלקים הישנים ולהעביר אותם למחזור כפסולת אלקטרונית. כתמריץ למחזר הלקוחות יקבלו תלושי מתנה .

שטראוס מים.jpg
 28.4.20 עתירה לבג"ץ: החזירו את פקחי הסביבה לעבודתם

 

לאחר שעבודת 70% מכוח האדם במשרד להגנ"ס הופסקה, עמותת צלול עתרה לבג"ץ בדרישה להחזיר את פקחי המשטרה הירוקה לעבודה: "פגיעת הזיהום הסביבתי אינה פחותה מפגיעת הקורונה" • ארגוני הסביבה מתריעים על עלייה בעבריינות הסביבתית, מה שעלול לגרום גם להשלכות בריאותיות חמורות. ... מרבית עובדי מערך האכיפה של המשרד להגנת הסביבה הוצאו לחל"ת, והיעדרותם מהשטח עשויה לאפשר למפעלים מזהמים לנצל את השעה ולהתעלם מרגולציה סביבתית. על פי צלול, בתקופת ההסגר נרשמו עשרות אירועי זיהום חריגים, בהם הזרמת שפכים לים, שלא טופלו.

נספח גדר בשבי ציון.jpeg
 7.11.19 בעקבות הזיהום בעברונה: קצא"א תפצה את הציבור בכ-100 מיליון שקלים

 

הזיהום בעברונה: השופט גדעון גד מבית המשפט המחוזי בבאר שבע פסק היום (חמישי), במסגרת התביעה הייצוגית שהוגשה נגד קצא"א, כי החברה תפצה את הציבור בעקבות הזיהום בעברונה בסך כולל של מעל 100 מיליון שקלים. מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שנפסק בייצוגיות בישראל בתחום הסביבה, ובאחת הפשרות הגבוהות ביותר בתביעה ייצוגית בכלל בשנים האחרונות.

2שיטה בנפט.jpg
 5.8.18 אנוכיים?  הפעילים המקומיים  מובילים את המאבק הסביבתי / חיה ארז

 

Not in My back Yard, ובקיצור NIMBY (נימבי), היא מלת גנאי, שאותה משמיעים אנשי משרד האנרגיה וחברת נובל אנרג'י בכל ראיון עיתונאי הנוגע למחאה הגואה של תושבים, פעילי "שומרי הבית", כנגד הקמת אסדת הגז מול חוף דור. ... מקורם של מאבקי הנימבי הם בחוסר אמון של הציבור ברשויות המופקדות על בטיחותו ועל בריאותו. תוך בעיטה במוסכמות, הם ממנפים את המודעות הסביבתית והקהילתיות ומעשירים את הידע המקצועי, ולכן ראויים לאוזן קשבת. דיאלוג אמיתי עם פעילי המאבק באסדת לווייתן הוא מקום טוב להתחיל בו את השיח.

מאמר דה מרקר.jpg
 1.2.18 המדינה מנסה לבלום תביעה ייצוגית של אזרחים נגד מפעל מזהם לים

 

רשות הטבע והגנים ביקשה מבית המשפט לדחות תובענות ייצוגיות פרטיות שהוגשו נגד המפעל שאחראי לדליפת השפכים החומציים לנחל אשלים. ... עו"ד חיה ארז, שהגישה בקשה לאישור תובענה ייצוגית בנושא יחד עם עו"ד חגי קלעי, אוהד רוזן ואסף פינק אמרה ל"הארץ" כי "ברור שלכל אזרח יש זכות לתבוע מפגעים סביבתיים על הנזק שגרמו לסביבה. מצב שבו המדינה תהיה בעלת הזכות היחידה לתבוע בתביעות ייצוגיות סביבתיות הוא חמור ביותר ויפגע קשות בסביבה. המדינה יכולה וצריכה לתבוע לצד תובעים ייצוגיים וארגוני סביבה, שמבצעים אכיפה אזרחית במקום בו יש כשל באכיפה על ידי רשויות המדינה"

20170705_184938.jpg
 21.9.15 בעקבות הדיון בבג"צ: נמחקה עתירת איגודן בנושא היטל הזרמת שפכים לים

 

בעקבות הדיון בבג"צ: נמחקה עתירת איגודן בנושא היטל הזרמת שפכים לים. ... המשרד להגנת הסביבה בתגובה: "המסר ברור מי שמזהם משלם... עו"ד חיה ארז וחגית הלמר, שייצגו את צלול, מסרו בתגובה: "מדובר בהישג ציבורי חשוב שמדגיש את הצורך בהיטל כספי כנגד מי שמזהם את הים שכן בלעדיו הסביבה - והציבור - תמיד ישלמו את מחיר הזיהום".

חגית הלמר - חיה ארז משרד עו"ד
bottom of page