top of page

 תהליכי תכנון שישפיעו על כולנו

תכנון המרחב הימי

מרחב הים שלנו עמוס כבר היום בשימושים - תעבורה ימית ערה (כ- 30% מנפח הסחר הימי בעולם), קידוחי גז ונפט, נמלים ומרינות, דיג יתר, חקלאות ימית, תשתיות תקשורת ועוד. תחנות כוח ומתקני התפלה עושים שימוש במי הים והשפד"ן ומפעלים אחרים מזרימים לתוכו זיהום. ברקע יש מחשבות על בניית איים מלאכותיים. בקלחת בוחשות אינספור רשויות שונות. כל זה נעשה בשטח הרגיש של הים, שהחופים שלו הם המפלט של כולנו בימים חמים  (ולא רק). כל זה נעשה בלי תכנון משולב ובלי  יד מכוונת שדואגת לשמור על המשאב החשוב והרגיש של כולנו. 

על רקע ההבנה שכך אי אפשר להמשיך - מתקיימים היום במקביל שני תהליכים שמטרתם תכנון המרחב הימי. שני התהליכים מצהירים על חשיבות שיתוף הציבור בתהליך - האחריות של כולנו לדרוש מימוש של ההצהרה. כנסו לקישורים של הפרויקטים והתעקשו על הזכות להשפיע!

פרויקט מדיניות מרחב ימי ישראל - בהובלת משרד הפנים ובשיתוף IMP-MED  של האיחוד האירופי

אתר משרד הפנים מגדיר לפרויקט 3 מטרות מרכזיות: 1. הסדרת והנגשת בסיס הידע במרחב הימי 2. קידום הסדרה תכנונית כוללת במרחב הימי 3. קידום כלים לניהול אינטגרטיבי ותיאום בין בעלי העניין השונים. ביום רביעי, 29.4.2015, התקיים מפגש חשיפה להצגת מטרות מסמך המדיניות והצגת מידע ראשוני על הפרויקט לציבור הרחב. 

 

לחצו כאן כדי להכנס לאתר הפרויקט במשרד הפנים, ללמוד על הפרויקט. 

 

ישיבת ועדת היגוי רחבה במסגרת הפרויקט תיערך ביום 5.11.15 בין השעות 10:00-14:00. נדרשת הזמנה.

 

 

תוכנית ימית לישראל - המרכז לחקר העיר והאזור בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון

תוכנית שמטרתה להסדיר את המרחב הימי של ישראל ולקדם מדיניות מאוזנת ומקיפה לצורך פיתוח ושימור המשאבים שלרשות המדינה במים הטריטוריאליים והכלכליים שלה בים התיכון. בהכנת התכנית שותפים בשנה הארחנוה צוותי מומחים מהארץ ומהעולם והיא מלווה על ידי פורום רחב של בעלי עניין המורכב מנציגי משרדי ממשלה, ארגונים לא ממשלתיים וכן נציגי ארגונים המייצגים משתמשים מהסקטור הפרטי (כגון מחפשי גז ונפט, דייגים וכיו"ב. 

 

ביום חמישי ה-2.7 בשעות 14:30-17:30 יתקיים ב'מועצה לישראל יפה' (על גדות הירקון בתל אביב) מפגש פתוח לציבור הרחב (ללא תשלום) שבו יוצג תהליך הכנת התכנית והתוצרים שהופקו עד כה. כמו כן יוצגו בידי חוקרים ומתכננים בינלאומיים מודלים דומים מהעולם. 

 

 

לחצו כאן כדי להכנס לאתר התכנית וצרו קשר כדי לראות איך תוכלו גם אתם להשפיע!

 

לחצו כאן כדי לעבור לאתר הפייסבוק של התכנית כדי לצפות בהזמנה ולאשר הגעה למפגש ביום 2.7.15

 

סקר אסטרטגי סביבתי לחיפוש והפקת נפט וגז טבעי בים

סקר אסטרטגי הוא כלי שמשמש במדינות רבות ככלי מרכזי להבטיח את ההטמעה של נושאים סביבתיים וסטנדרטים לשימור המגוון הביולוגי בתהליכי קביעת מדיניות ובתכנון. במדינות רבות ביצועו  הוא חובה חוקית. הסקר שמוביל משרד האנרגיה, באמצעות חברת גיאופרוספקט שזכתה במכרז לביצוע הסקר, הוא הניסיון הראשון בארץ לעשות שימוש בכלי של סקר אסטרטגי סביבתי. אחת מאבני היסוד בביצוע סקר אסטרטגי הוא שיתוף רחב של הציבור ומשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים שהצהיר כי יפעל בהתאם פתח דף באתר המשרד שמאפשר הורדה וצפיה בנתונים ובמסמכים שנערכים במסגרת הסקר האסטרטגי.

 

לחצו כאן לכניסה לדף הפרויקט באתר משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים

 

לחצו כאן לקריאת חומר רקע על תסקירים אסטרטגיים ומטרתם  

 

מפגשי שיתוף בעלי העניין יערכו בתאריכים 25-26.10.15. במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים – רחוב יפו 216 קומה 7, ירושלים. נדרשת הזמנה.

 

 

דגים באחריות - הרפורמה להצלת הים התיכון

 הפרויקט הישראלי לניהול מקיים של הדיג בים התיכון הוקם בשנת 2012, בהובלת החברה להגת הטבע. מטרתו לפעול כדי לנסות ולמנוע את המרוץ לאסון אקולוגי בים התיכון של ישראל כתוצאה מדיג אגרסיבי, העדר פיקוח וחקיקה מיושנת. הפרויקט מנסה לקדם שיקום של ענף הדיג בגישה רב תחומית. ביום 29.4.2015 התקיים במועצה לישראל יפה כנס דייגים וחובבי ים כדי להשפיע על שר החקלאות לקדם רפורמה להצלת הים התיכון. המפגש היווה המשך לפעילות קודמת במסגרת הפרויקט, שכללה ניתוח של המצב הקיים ותרחישים עתידיים, סדנת מומחים, שולחן עגול מדעי-מקצועי ודיונים אינטנסיביים של "פורום מוביל" בהשתתפות משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים  ומשרד האוצר  

 

לחצו כאן למידע אודות הרפורמה

 

 

bottom of page